PIT-2 juz od stycznia 2023 r- co oznacza i jakie zmiany wprowadza dla pracowników i obszaru ksiegowosci

Już od stycznia 2023 zaczniemy posługiwać się nowym drukiem PIT-2. W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów opublikowało nowy, znacznie bardziej rozszerzony wzór tego formularza. Nowy druk uwzględnia zmiany wprowadzone przez Polski Ład oraz Polski Ład 2.0. Dowiedz się więcej, czytaj dalej i zobacz, jakie zmiany czekają na pracowników i cały obszar księgowości.

Deklaracja PIT-2 – co to jest i kto powinien go złożyć?

To nic innego jak pisemne oświadczenie pracownika, które zostaje złożone w celu umożliwienia pracodawcy pomniejszenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Dotyczy to pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę, zleceniobiorców oraz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych. Każdy pracodawca jest zobowiązany do pobierania z wynagrodzenia pracownika zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Taka zaliczka pobierana jest od osób uzyskujących przychody ze stosunku pracy oraz ze spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego, z pracy nakładczej, z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego oraz z wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Co ważne, jego złożenie może pozwolić uchronić się przed niepożądanymi konsekwencjami Polskiego Ładu.

Nowy PIT-2 styczeń 2023 – jakie zmiany?

Jak już wspominaliśmy PIT-2 wypełniany jest w celu zmniejszenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy proporcjonalnie w skali roku o wysokość 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Dotychczas była to stosunkowo symboliczna kwota, wynosząca mniej więcej 45 złotych. Niemniej jednak wraz ze zmianami podatkowymi wzrosła ona do 300 złotych. W 2022 roku kwota zmniejszająca podatek w skali rocznej wynosi 3 600 zł, a w rozliczeniach miesięcznych (1/12 kwoty) wynosi 300 złotych. Jest to zatem o wiele bardziej odczuwalna kwota. Co więcej, od 2022 roku odliczanie składki zdrowotnej nie jest możliwe. Od przyszłego roku PIT-2 będzie można składać nawet do trzech miejsc, z których podatnik uzyskuje przychód na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie oraz umowy o dzieło. Ponadto, oprócz samej kwoty od 2022 roku zmienia się także sam wydruk – nowy druk przygotowany przez Ministerstwo Finansów stał się bardziej kompleksowy i rozszerzony.